Pożyczka pod zastaw nieruchomości-szczególne warunki na jakich jest przyznawana


Pożyczka pod zastaw nieruchomości jest w minionym okresie dość popularnym zagadnieniem. Porady na jej temat są jednak całkowicie odmienne. Swój nieprzychylny klimat zawdzięcza przede wszystkim informacjom medialnym, jakie to uprzedzają przed rzekomymi minusami, które to się z nią łączą. Przestrzegają przed nieuczciwymi pośrednikami, którzy pod płaszczykiem udzielanych pożyczek zabierali lokale mieszkalne biednych osób.

Rzeczywistość jest jednak nieco w wyższym stopniu skomplikowana niż w schemacie ubodzy pożyczkobiorcy i nierzetelni pożyczkodawcy. W chyba każdej płaszczyźnie życia mamy do czynienia z patologiami a co za tym idzie nie powinno się oceniać w sposób ogólny konkretnego zjawiska. Typowa pożyczka pod zastaw mieszkania jest całkowicie bezpieczna pod warunkiem, że każda z umawiających się stron zdaje sobie sprawę ściśle na co się decyduje.

Pożyczki pod zastaw mieszkań są oferowane przez podmioty prywatne (zwykłe kredyty hipoteczne w ich odróżnieniu są (przekazywane przez banki). Umowa pożyczki opiera się na zasadzie swobody zawierania umów przez równorzędne podmioty, która to to reguła zawiera się polskim kodeksie cywilnym. Strony umawiają się, że 1-a ze stron użycza pożyczki w danej wartości a 2ga strona zobowiązuje się ją zwrócić w ustalonym okresie, razem z pobocznymi odsetkami i wydatkami.


Z racji tego, że osobisty inwestor nie posiada przywilejów banku (np. nie będzie w stanie sprawdzać pożyczkobiorcy w BIK). Ubezpiecza się w takim razie poprzez dokonanie zapisu w księgach wieczystych nieruchomości. Pożyczka pod zastaw nieruchomości to relatywnie nieskomplikowana struktura od strony prawniczej.