Pożyczki pod zastaw nieruchomości - na jakie rzeczy musimy patrzeć przy zaciąganiu ?


Pożyczka pod zastaw nieruchomości jest w ostatnim czasie dość znanym zagadnieniem. Wypowiedzi na jej temat pozostają jednakże całkowicie odmienne. Swój nieprzychylny klimat zawdzięcza przede wszystkim informacjom medialnym, które to uprzedzają przed rzekomymi minusami, które się z nią wiążą. Uprzedzają przed nieuczciwymi pośrednikami, którzy pod pozorem przyznawanych pożyczek przechwytywali mieszkania ubogich osób.
http://ruodokc3k.hatenablog.com/entry/2015/04/02/093607
Prawda wydaje się jednak odrobinę w wyższym stopniu kompleksowa niż w modelu ubodzy pożyczkobiorcy i źli pożyczkodawcy. W każdej dziedzinie życia mamy do czynienia z patologiami a co za tym idzie nie powinno się oceniać w sposób ogólny danego zjawiska. Typowa pożyczka pod zastaw mieszkania jest całkowicie bezpieczna pod warunkiem, że każda z podpisujących umowę stron zdaje sobie sprawę pieczołowicie na co się zgadza.

Pożyczki pod zastaw mieszkań są dawane poprzez podmioty prywatne (typowe kredyty hipoteczne w ich przeciwieństwie są (przyznawane przez banki). Umowa pożyczki opiera się na zasadzie swobody zawierania umów przez równorzędne strony, jaka to zasada zawiera się polskim KC. Strony ustalają, że jedna ze stron udziela pożyczki w konkretnej wysokości a druga strona obiecuje ją zwrócić w wyznaczonym terminie, razem z dodatkowymi odsetkami i wydatkami.
artykuł
Z racji tego, że prywatny inwestor nie ma uprawnień banku (np. nie posiada możliwości sprawdzać pożyczkobiorcy w Biurze Informacji Kredytowej). Zabezpiecza się w takim razie poprzez zrealizowanie adnotacji w księgach wieczystych nieruchomości. Pożyczka pod zastaw nieruchomości to względnie nieskomplikowana struktura od strony prawniczej.